Gap Turu Klasik


Gap Turu Klasik

Tur Hareket Noktaları :

19.00 Beylikdüzü Shell İstasyonu (MarmaraPark Karşısı)
20.00 Merter Metro İstasyonu yanı (İSPARK otoparkı) 
21.00 Büyükdere Caddesi Gayrettepe Metro Durağı Önü 
22.00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı
22.15 Kartal-Yemek Center
22.30 Çayırova Mc donalds önü
23.00 İzmit Asya Otel Karşısı-Ankara İstikameti, Halkevleri Otobüs Durağı 
03.00 Ankara Armada Önü


2.GÜN

ANTAKYA – ASİ NEHRİ – UZUN ÇARŞI - MOZAİK MÜZESİ – ST.PİERRE KİLİSESİ – TARİHİ SOKAKLAR – KATOLİK – PROTESTAN KİLİSELERİ - HARBİYE


Yolda aldığımız serbest kahvaltının ardından, dinlerin ve dillerin kardeş gibi koyun koyuna yaşadığı, hoşgörünün ve farklı kimliklere saygının başkenti, Roma döneminde olimpiyatlar şehri diye bütün Dünya’da nam salmış Hatay ili merkezi ANTAKYA’ya ulaşıyoruz. Öğle yemeğimizi Harbiye bölgesinde, Antakya mutfağının birbirinden değişik ve lezzetli mezelerinin tatlandırdığı bir menüyle alıyoruz. Künefenin bu şehre ait olduğunu da şimdiden hatırlatalım! ? Dünyanın 2.büyük Mozaik Müzesi olan Hatay Müzesi ve Hristiyanlar için hac merkezi konumunda bulunan, Vatikan tarafından da Dünyanın ilk kilisesi olarak kabul gören St.Pierre Kilisesi gezilerini yapıp, kendimizi Antakya’nın dar sokaklarına atıyoruz. Antakya hristiyan cemaatinin hala kullandığı Katolik ve Protestan kiliselerini –müsait olmaları koşuluyla- gezip, Uzun Çarşı’da geçmişe dönüyoruz. Kuran-ı Kerim’de Yasin suresine anlatılan olayın da geçtiğine inanılan bu kutsal şehrin önemli noktalarından olan Habib Neccar Camisi’de ziyaretlerimiz arasında olacak.Sonrasin da Akdeniz bölgesinin bilinmeyen sahillerinden Samandağda Ermeni Köyünü geziyoruz burada ki gezilerimizin ardindan Roma imp. Dönemin de yapılmış Titus tünellerini geziyoruz ardından akşam yemeği ve konaklama için otelimize gidiyoruz.

DİĞER DETAYLAR:

 

Kahvaltı: Sabah Dinlenme tesisinde serbest olarak alınıyor - Ekstra

Öğle yemeği: Defne - Ekstra

Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe ya da set menü şeklinde alınıyor.

Konaklama: De-Liban Otel - Anemon Otel – Özcihan Otel – Boğaziçi Otel 

Güzergâh İstanbul - Hatay


3.GÜN

AMİK OVASI - GAZİANTEP – MOZAİK MÜZESİ – KALE – BAKIRCILAR ÇARŞISI – MUTFAK KÜLTÜRÜ MÜZESİ – TARİHİ SOKAKLAR – HANLAR – BEY MAHALLESİ KONAKLARI


Kahvaltının ardından Güneydoğunun en gelişmiş ve modern şehri olan GAZİANTEP’e gidiyoruz. Ülkemizin en bereketli ovalarından olan Amik’i güneyden kuzeye doğru kat ederek, gelişmişliği, ve modernliğini doğulu kimliğiyle başarıyla sentezlemiş olan Gaziantep, Kurtuluş Savaşı yıllarındaki kahramanca mücadelesi ve kazanmış olduğu İstiklal Madalyası’yla, muhteşem lezzetli mutfağıyla, birbirinden güzel “butik” tarihi ve turistik eserleri, fıstığı-baklavası-katmeri ve kebaplarıyla Sizi baştan çıkarmaya çoktan hazırlandı! Antep gezimize Dünyanın en zengin Mozaik müzelerinden birisi olan Zeugma Mozikleri Müzesi ile başlayacağız. Roma İmp.nun en doğudaki, en önemli kenti olan Zeugma’dan son 15 yılda çıkartılan zengin mozaik koleksiyonunda pek çok mitolojik hikayenin izini süreceğiz. Müzede ayrıca pek çok arkeolojik parça da sergilenmektedir. Müzeden sonra öğle yemeğimizde Antep mutfağının en leziz yemeklerini yiyerek gezimize devam ediyoruz. Eski şehirde yapacağımız yürüyüş turunda, şehrin merkezini oluşturan Kale’yi, Antep’in en eski ve köklü ailelerinden birisi olan Göğüş Ailesi’nin eski evi olan Mutfak Kültürü Müzesi’ni, pek çok tarihi Han, cami ve çarşıyı görerek Bakırcılar Çarşısı’na ulaşıyoruz. Alışveriş için fazlasıyla serbest zamanınız olacak. Serbest zamanda “ben daha çok gezeyim” diyenlerinize rehberiniz mutlaka yardım edecektir… Serbest zamanın ardından Akşam yemeği ve konaklama için otele geçiyoruz. Yemekten sonra dileyen misafirlerimizle Antep’in akşamını görmek ve eskilerin Ermeni mahallesi dediği bugünün Bey mahallesine yürüyerek gidiyoruz. Antep’in en eski ve etkileyici sivil mimari eseri olan Aldülkadir Kimya Evi’ni (günümüzde Papirüs Cafe) ziyaret ediyoruz.

DİĞER DETAYLAR:

 

Kahvaltı: Sabah otelde tur ücretine dahil alınıyor.

Öğle yemeği: Gaziantep - Ekstra

Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe ya da set menü şeklinde alınıyor.

Konaklama: Dedeman - Plaza Otel 

Güzergâh Hatay - Gaziantep4.GÜN

BİRECİK – HALFETİ – TEKNE TURU - ŞANLIURFA – BALIKLIGÖL –HZ.İBRAHİM MAĞARASI - KAPALIÇARŞILAR – GÜMRÜK HAN – HARRAN HARABELERİ – HARRAN EVLERİ - SIRA GECESİ 


Otelde aldığımız kahvaltının ardından ilk olarak üzerinde tekne turu yapacağımız Birecik Barajı gölü kıyısındaki Halfeti.. Yol üzerinde Fırat Nehri kıyısındaki ufak ilçemiz Birecik’te soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan şirin dostlarımızı, Kelaynak Kuşları Koruma-Üretme Merkezi’nde fotoğraflayacağız.. Halfeti’den bineceğimiz teknemizle kısa bir yolculuğun ardından Ortaçağ’ın en önemli kalekentlerinden olan Rumkale’yi ve baraj inşasından sonra aynen Halfeti gibi yarı yakını sular altında kalan Savaşan Köyü’nü tekne içinden fotoğraflayacağız. Yarısı suyun üstünde kalmış minaresiyle ilginç bir görüntü oluşturan köyde artık kimse yaşamıyor. Halfeti’den sonraki rotamız ŞANLIURFA. Tarihi binlerce yıl öncesine uzanan Urfa’yla, Hz.İbrahim, Hz.Eyüp, Hz.Musa, Hz.Elyasa, Hz.İsa gibi pek çok peygamberin yolu bir şekilde kesişmiştir. Zaten bu sebepten Peygamberler Şehri diye anılır. Urfa’da yapacağımız gezimizde Hz.İbrahim’in doğduğu ve ateşe atıldığına inanılan Balıklıgöl Parkı ve çevresinde çok önemli yerler ziyaret edeceğiz. Halil-ül Raman Gölü, Rızvaniye Camisi, Mevlid-i Halil camisi, Hz.İbrahim Mağarası bunlardan bazıları.. Öğle yemeğimizin ardından Güneydoğu’nun en güzel çarşılarından olan Urfa Çarşısı’nda serbest alışveriş zamanı. Çarşı da yapacağınız gezinizde satranç, domino, dama oynayan yaşlıları izlemek ve bir acı kahve içmek için Gümrük Han’a da uğramayı unutmayın lütfen. Bugün ki son durağımız sonra akşam yemeği ve beraberinde alacağımız geleneksel Sıra Gecesi (ekstra) 50 TL eğlencesine hazırlanmak için otelimize geçiyoruz.

DİĞER DETAYLAR:
 

Kahvaltı: Sabah otelde tur ücretine dahil alınıyor.

Öğle yemeği: Halfeti - Ekstra

Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe ya da set menü şeklinde alınıyor.

Konaklama: Dedeman - Grand Urfa - Harran Otel

Güzergâh Gaziantep - Şanlıurfa

  •  

5.GÜN

HARRAN – ŞUAYİP PEYGAMBERİN ŞEHRİ – SOLMATAR - GÖBEKLİTEPE

Sabah kahvaltı sonrasın da Harran. Konik kubbeli evleri ve Dünya’nın İlk Üniversitesi diye de bilinen Harran Ulucami kalıntılarını gördükten sonra Mistik inanışların çoğrafyasin da gezmeye devam ediyoruz.Suayıp paygamberin şehri Hz Musanın Asasının aldığı ve sabilerin merkezi olan Solmatar antik kenti ve köyün de tapinak ve Jüpiter ayin alanını geziyoruz ,ardindan dünya arkeoloji tarihin de bildiğimiz her şeyi değitirecek olan Göbekli Tepe antik kentini dolaşiyoruz burada ki gezimizin ardin da Akşam yemeğimiz otelimizde.

DİĞER DETAYLAR:
 

Kahvaltı: Sabah otelde tur ücretine dahil alınıyor.

Öğle yemeği: Şanlıurfa - Ekstra

Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe ya da set menü şeklinde alınıyor.

Konaklama: Dedeman - Grand Urfa - Harran Otel

Güzergâh Gaziantep - Şanlıurfa


6.GÜN

MARDİN – KASIMİYE MEDRESESİ – DEYRÜLZAFERAN MANASTIRI – ABBARALAR – TARİHİ SOKAKLAR ÇARŞILAR - CAMİLER – KİLİSELER - PTT EVİ 


Sabah kahvaltı sonrası, Viranşehir, Kızıltepe üzerinden MARDİN’e ulaşıyoruz. Mardin bir masal şehridir. Bu etkileyici ortaçağ kale kentinin sokaklarında gezerken kendinizi bir film platosunda hissedeceksiniz. Zaman zaman iki kişinin yan yana yürüyemeyeceği kadar dar olan sokaklarında her an bir yük taşıyan eşekle karşılaşmak olasıdır. Şehir uzunca bir dönem dünyadaki tüm Süryanilerin merkezi sayılan Deyrülzafaran Manastırı’na da ev sahipliği yapıyor. İlk gezimiz manastıra.. Deyrülzaferan Manastırı gezimizde Kilise, Tıp Okulu, Sin Tapınağı, Vaftizhane ve “Kutsalların Kutsalı” anlamına gelen Kuduşkudşin (Patriklerin Mezarlığı) bölümünü de gördükten sonra, Artuklu mimarisinin başyapıtlarından Kasımiye Medresesi var sırada.. Burada Mezopotamya Ovası’nın görüntüsü sizleri büyüleyecek. Öğlen yemeğinde bölge mutfağının, kaburga dolması, sembusek, ırok gibi en gözde yemeklerinden yeme şansınız olacak. Yemekten sonra Mardin sokaklarında gezmeye başlıyoruz. Ulu Cami mahallesi, Abbaralar, Şehidiye Cami, PTT Evi gezileri sırasında kendinizi başka bir dünyada bulacaksınız. Çarşıda verilen serbest zaman sonrasında akşam yemeği ve konaklama için otelimize geçiyoruz. ( MARDİN yada MİDYAT)

DİĞER DETAYLAR:
 

Kahvaltı: Sabah otelde tur ücretine dahil alınıyor.

Öğle yemeği: Mardin - Ekstra

Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe ya da set menü şeklinde alınıyor.

Konaklama: Matiat - Erdoba Elegance - Hilton Garden Inn

Güzergâh Şanlıurfa - Mardin7.GÜN

MİDYAT – MOR EVGİN –NUSAYBİN-YEZİDİ MEZARLIĞI-BEYAZSU-DARA


Uzun ve güzel bir gün bizi bekliyor. Kahvaltı sonrası ilk ziyaretimiz Midyat Konukevi’ne. İçinde çevrilen onlarca dizi ve filmden dolayı çok meşhur olan bu muhteşem taş işçiliğine sahip binayı, büyük ihtimalle görür görmez TVdeki sahnelerden hatırlayacaksınız. Midyat Telkariciler Çarşısı’nda vereceğimiz alışveriş molasında Süryani ustaların yüzlerce yıldır, el emeği göz nuru olarak dantel inceliğinde işledikleri gümüşleri ve Telkari işlerini görme ve –dilerseniz- satın alma şansınız var. Midyat’tan sonra Beyaz Su yolunu kullanarak yol üzerin de bir Süryani köyü geziyoruz Sonrasın da Nusaybin variyoruz Süryaniler için cok Önemli olan MorEvgin manastiri ve Büyük iskenderin Kurduğu yakinin da ki antik Köyü geziyoruz sonrasin da Pers imp. Anadolu günümüze kadar gelmiş En önemli Antik kentti Darayi geziyoruz.Sonrasın da konaklamak için midyatta gidiyoruz.

DİĞER DETAYLAR:

 

Kahvaltı: Sabah otelde tur ücretine dahil alınıyor.

Öğle yemeği: Şanlıurfa - Ekstra

Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe ya da set menü şeklinde alınıyor.

Konaklama: Matiat - Erdoba Elegance - Hilton Garden Inn

Güzergâh Mardin - Midyat 


8.GÜN

MİDYAT – HASANKEYF – DİCLE NEHRİ –MALABADİ KÖPRÜSÜ – SİLVAN – DİYARBAKIR


Sabah kahvaltıdan sonra Hasankeyf’e ulaşmamız 45 dk. sürecek. Dicle Nehri’nin kıyısına kurulmuş ve Ortaçağ’ın en önemli köprüsüne sahip olan bu kale-kent harabelerinde zaman yüzlerce yıl önce durmuş gibi. Yakın yıllarda inşa edilecek olan Ilısu Barajı’nın altında kalacak olan Hasankeyf’te Antik Köprü kalıntısı, Zeynelbey Türbesi, Kale göreceklerimizden bazıları.. Yakın bir gelecekte inşası bitecek olan Ilısu Barajı’ndan sonra tamamen sular altında kalacak olan Hasankeyf’i bu belki de son görüşünüz olacak! Sonrasında muhteşem manzaralara sahip Dicle vadisini takip ederek Batman üzerinden türkülere konu olmuş ve Mostar köprüsünün bir eşi olan Batman çayı üzerindeki Malabadi Köprüsü’ne ulaşıyoruz. Çekilen fotoğraflar ardından Silvan Diyarbakır üzerinden yapacağımız yolculuk sonrasında ADIYAMAN’a ulaşıyoruz. bizleri bekleyen minibüslerimize binerek muhteşem Nemrut Dağı macerasına başlıyoruz. Dünya Gezginler Birliği tarafından, her insanın ölmeden önce mutlaka görmesi gereken Dünya üzerindeki 100 noktadan birisi seçilen, 2000 yıl öncesinin çılgın ve idealist kralı Antiokhos’un Torosların zirvesine yaptırdığı anıt mezarına ulaşmadan önce göreceğimiz başka antik eserler de var. Sırasıyla; Komagene kraliyet ailesinin kadınlarının anıtmezarı olan Karakuş Tümülüsü, Roma askeri mimarisinin Dünyadaki en iyi köprü örneklerinden olan Cendere Köprüsü ve Kommagene krallarının yazlık başkenti olan Arsemia kalıntılarını görerek 2150 mt. yükseklikteki Nemrut Dağı’na ulaşıyoruz. Burada Doğu ve Batı Terasları, Zeus-Oramastes, Apollon-Mithras, Herakles-Artaganes, tanrıça Kommagene, kral Antiochos ve koruyucu Aslan-Kartal heykellerini görerek bir yandan da muhteşem Günbatımını izliyerek günü bitiriyoruz. Minibüslerimizle otele dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. (Hava ve yol şartlarına bağlı olarak gün doğumu'da olabilir)

DİĞER DETAYLAR:

 

Kahvaltı: Sabah otelde tur ücretine dahil alınıyor.

Öğle yemeği: Hasankeyf - Ekstra

Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe ya da set menü şeklinde alınıyor.

Konaklama: White Star - Arsames Otel - Antiochos Otel

Güzergâh Midyat - Adıyaman 9.GÜN

ATATÜRK BARAJI – FIRAT NEHRİ – POZANTI – AKSARAY - İSTANBUL


Sabah kahvaltı sonrası hareketle Türkiye’nin en büyük ve yapıldığında Dünyanın 4.büyük barajı olan Atatürk Barajı’na gidiyoruz. 180 mt.den daha yüksek olan gövdesiyle bizi çok etkileyecek olan, Türk mühendisliğinin şaheseri bu baraj gövdesini seyir terasından fotoğraflayıp rehberimizden bilgiler aldıktan sonra Adana, Pozantı, Aksaray, Ankara üzerinden dönüş yolculuğuna geçiyor, gecenin ilerleyen saatlerinde siz sayın misafirlerimizi İstanbul’da aldığımız noktalara bırakarak, bir başka Tur organizasyonunda buluşmak dileğiyle sizlerle vedalaşıyoruz.

Not : Göbeklitepe Aktif kazı alanı olduğu için zaman zaman Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ziyarete kapanabilir.Bu sebepten dolayı gezi yapılamaması durumunda
acentemiz sorumlu değildir.


DİĞER DETAYLAR:
 

Kahvaltı: Sabah otelde tur ücretine dahil alınıyor.

Öğle yemeği: Yolda mola tesislerinde - Ekstra

Güzergâh Adıyaman - İstanbul 


ÜCRETE DÂHİL OLAN HİZMETLER
 

Otellerde 7 Gece Y.P Konaklama

Mercedes Travego-Tourismo / Neoplan Cityliner-Tourliner / Mıtsubıshı Safir Marka Lüks Araçlar ile ulaşım 

Çevre Gezileri

Tur Otobüs içi İkramları

Tur Güvencesi

Ek Hizmet Bedelleri ( Özel İdare-Belediye işletmesi vb müzelere giriş ücreti )

Otelde Açık Büfe 7 Sabah kahvaltısı

Otelde Açık Büfe veya Set menü 7 Akşam Yemeği

1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası


ÜCRETE DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER

Tüm Öğle Yemekleri

Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler

Tüm Özel Harcamalar

Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar

Müze kart (Satış sırasında 50 TL karşılığında ilave edilir.)(Turizm Bakanlığına ait Müzeler için gereklidir.)

 

 

 

Önemli Bilgiler ve Uyarılar

 

Turlarımızda Kullanılan Araç Tipleri Kişi Sayılarına göre aşağıdaki şekilde sınıflandırılır. Her turumuzda bulunan kişi sayısına göre aşağıda bulunan araç tipleri tayin edilir.OTOBÜSLER: (25 - 46 Kişi Sayılarında Kullanılır) >MERCEDES Travego/Tourismo 46+1+1 koltuklandırma, abs, asr, Klima, 2adet monitör, 2 adet buzdolabı, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı (cep telefonu kullanılmaz)>NEOPLAN Cityliner/Tourliner 46+1+1 koltuklandırma, abs, asr, Klima, 2adet monitör, 2 adet buzdolabı, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı (cep telefonu kullanılmaz.)>MITSUBISHI Safir 54+1+1 koltuklandırma, abs, asr, Klima, 2adet monitör, 2 adet buzdolabı, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı (cep telefonu kullanılabilir)MIDIBUSLER: (17 - 24 Kişi Sayılarında Kullanılır>ISUZU TURKUAZ 31+1 koltuklandırma, Yatar otobüs koltuklu, abs, asr, Klima, 1adet monitör, 1 adet buzdolabı, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcıMINIBUSLER: ( 16’ya kadar Kişi Sayılarında Kullanılır)>VW VOLT 12+1 koltuklandırma, Özel tasarlanmış Yatar otobüs Deri koltuklu, abs, asr, Klima, 1 adet buzdolabı, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı>VW VOLT EL 16+1 koltuklandırma, Özel tasarlanmış Yatar otobüs Deri koltuklu, abs, asr, Klima, 1 adet buzdolabı, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı>MERCEDES SPRINTER 12+1 koltuklandırma, Özel tasarlanmış Yatar otobüs Deri koltuklu, abs, asr, Klima, 1 adet buzdolabı, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcıMERCEDES SPRINTER EL 16+1 koltuklandırma, Özel tasarlanmış Yatar otobüs Deri koltuklu, abs, asr, Klima, 1 adet buzdolabı, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcıBÖLGE İKLİMLERİ:Ülkemiz özel konumu nedeniyle çeşitli iklim tiplerinin görüldüğü bir ülkedir. Türkiye’de, çevresindeki denizlerin, kara kütlelerinin, basınç merkezlerinin, enlemin ve yeryüzü şekillerinin etkisiyle 3 ana iklim tipi belirmiştir. Ana iklim tipleri arasında her iki iklim tipinin de özelliğini taşıyan geçiş iklimleri görülür.1. Karadeniz İklimi a. Doğu Karadeniz Tipib. Orta Karadeniz Tipic. Batı Karadeniz Tipi Karadeniz İkliminin ÖzellikleriKaradeniz Bölgesi’nin kıyı kesimlerinde görülür.Her mevsim yağışlıdır. En çok yağış sonbahar ile kış aylarında düşer.Türkiye’de görülen iklimler içinde yıllık yağış miktarı en fazla olandır.Yazlar serin ve yağışlı, kışlar ılık ve yağışlı geçer.Yıllık sıcaklık farkı azdır.Bulutluluk oranı yüksek, güneşli gün sayısı azdır.Karadeniz iklimi yer şekillerinin farklılığı nedeniyle 3 alt tipe ayrılmıştır.Karadeniz iklimi sıcaklık ve nem koşulları bakımından okyanusal iklime benzer. Bu iklim tipinde yağış miktarı dağların konumuna ve yükseltilerine bağlı olarak farklılık gösterir.2. Akdeniz İklimia. Asıl Akdeniz Tipib. Bozulmuş Akdeniz Tipi (Marmara Tipi)Akdeniz İkliminin ÖzellikleriYazları sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer.Kar yağışı ve don olayı ender görülür.En yağışlı mevsim kış, en kurak mevsim yazdır.Yaz kuraklığı belirgindir.Akdeniz iklimi sıcaklık ortalamaları farklı olduğu için 2 tipe ayrılır.Akdeniz ikliminin etki alanı Akdeniz Bölgesi’nde Toros Dağları’nın varlığı nedeniyle dar, Ege Bölgesi’nde ise dağların kıyıya dik uzanması nedeniyle geniştir. 3. Karasal İklima. İç Anadolu Tipib. Güneydoğu Anadolu Tipic. Doğu Anadolu Tipi (Yazın Yağışlı Tip)d. Doğu Anadolu Tipi (Yazları Kurak Tip)Karasal İklimin ÖzellikleriKuzey Anadolu ve Toros Dağları denizel etkilerin iç bölgelere girmesini zorlaştırdığı için iç kesimlerde iklim karasallaşmıştır.Yıllık yağış miktarı az, sıcaklık farkları belirgindir.Karasal iklim, enlem ve yükselti farkı nedeniyle 3 tipe ayrılır:Karasal iklimde yaz kuraklığının görülmesi, Akdeniz yağış rejiminin etkili olduğunu gösterir.YUKARIDA YAZILI OLAN TUR PROGRAMI, TUR TARAFINDAN ÖZGÜN OLARAK YAZILIP, HAZIRLANMIŞTIR. HERHANGİ BİR ŞEKİLDE, PROGRAMIN KOPYALANMASI, YAYINLANMASI YASAKTIR. TÜM HAKLARI  TUR A AİTTİR.(11.05.2015).PROGRAMIN TURİZM SEKTÖRÜNDE OLUŞTURULAN KOPYALARINDAN TUR SORUMLU TUTULAMAZ. TUR PROGRAMIMIZ, 6502 NO'LU TÜKETİCİ KANUNUNA UYGUN OLARAK HAZIRLANMIŞTIR. TOPLAM 6 SAYFADAN OLUŞUP AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ.