!!!!!!!KIŞ ERKEN REZERVASYON BAŞLADI !!!!!!


!!!!!!!KIŞ ERKEN REZERVASYON BAŞLADI !!!!!!

 KIŞINDA TATİLİN TADI BİR BAŞKADIR 

Yaklaşan kış turizmi ile birlikte kayak takımlarını hazırlamaya başlayan macera severler, her yıl yeniden bu beyaz cennete kavuşabilmenin ve sınırsızca kaymanın heyecanını beklerler. Durum böyle olunca Türkiye’de faaliyet gösteren kayak merkezleri de tesislerini yenileyip misafirler için hizmete açıyorlar.

Kış seyahatlerinin tadı her zaman başkadır. Yaz eğlenceleri, deniz, güneş, kum üçlüsü de her daim cazip gelse de kışın tatil yapmak sizlere unutulmaz eğlenceler yaşatabilir. Lapa lapa yağan karın altında, çam ormanlarıyla çevrili bir alanda kayak yapabilir ya da kartopu oynayabilirsiniz. Kızakla kaymak ya da çıtır çıtır yanan bir şömine etrafında toplanıp, sıcak şarap eşliğinde keyifli sohbetler yapmak, leziz et yemekleri yemek ve arkadaşlar ya da ailenizle oyunlar oynamak,  3-4 günlük bir tatil için bile olsa sizleri dinlendirir. Bunun için hem Türkiye hem de dünyada gidebileceğiniz pek çok kış tatili seçeneği bulunmaktadır. 
 

Türkiye’de Bulunan 8 Kayak Merkezi

1. Uludağ Kayak Merkezi

Bursa’ya 36 km uzaklıkta bulunan Uludağ Kayak Merkezi, güneybatı mevkinde yer alır. Türkiye’nin en büyük kayak merkezi unvanını taşımaktadır. 1961 yılında milli park ilan edildiğinden beri kaliteli bir şekilde yürütülen işletmesi ile en çok rağbet gören kayak merkezidir. Konaklama tesislerinin çeşitliliği ve büyük şehirlere yakın oluşu bu tesisin popülerliğini devam ettirmektedir. Kış mevsimi boyunca çeşitli festival ve şölenlere ev sahipliği yapmaktadır. Özel pistleri sayesinde gözde bir kayak merkezidir. Kayak dışında, snowboardyapabilir, kar motorsikleti ile turlayabilir, buz pateni kayabilir ve bigfoot deneyimi yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda oteller bölgesinde bulunan telesiyej ve teleski gibi ulaşım araçlarını da kullanarak macera dolu bir kış tatili geçirebilirsiniz.

 

2. Erciyes Kayak Merkezi

Kayseri ilimizin merkezine 25 km uzaklıktadır. Kış boyunca sürekli kar alan merkeze günübirlik turlar da düzenlenmektedir. Kayak pistlerinin jandarma korumasında olduğu merkezde, olası sağlık problemlerine karşı bir de sağlık ocağı hizmet verilmektedir. Türkiye’deki en uzun telesiyej hizmetlerinden birine sahiptir. Yeni başlayanlar için kurslar düzenlenen tesiste, aynı zamanda kayak malzemelerinizi kiralama olanağı bulabilirsiniz. Kayakçılar tarafından oldukça avantajlı bulunan pist, 1800 ve 300 metre arasında yüksek zirvelere sahiptir. Aralık ve Mart ayları kayak yapmak için en verimli dönemdir. Her bütçeye hitap eden konaklama tesislerine ve kamp yapılabilecek alanlara sahiptir.

 

3. Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu’nun merkezine 38 km uzaklıkta bulunan bu önemli kayak merkezi, Köroğlu Dağları’nakurulmuştur. Kış turizmine oldukça önemli bir katkısı olan merkezde, snowboard da yapılabilmektedir. Çevresi muhteşem çam ormanlarıyla kaplı olan Kartalkaya, ılıman bir iklime sahiptir. Merkeze oldukça yakın 3 büyük otel de kaliteli ve konforlu hizmetleriyle tercih edilmektedirler. Günübirlik turların da düzenlendiği tesiste yeni başlayanlar için kayak öğretmenleri ve gerekli teçhizatlar hazır şekilde beklemektedir. Sezona göre değişen otel fiyatları her kesimden ziyaretçiye açıktır ve oteller tesislerini her sene yenilemektedir. Kar kalınlığı 3 metreye ulaşan Kartalkaya, Avrupa standartlarında hazırlanmış özel bir snowboard pistine de sahiptir.

 

4. Kartepe Kayak Merkezi

İstanbul’a sadece 115 km uzaklıkta bulunan bu kayak merkezi, kış turizmine katkısı olan önemli bir kayak merkezidir. Aynı zamanda Sapanca Gölü’ne olan yakın konumu ile de birçok tatilcinin ilgisini çekmektedir. Araba ile 20 dakikada zirveye çıkılabilen tesis, kış boyunca belediyenin yol bakımı sayesinde güvenli bir hale getirilmektedir. Her bütçeye uygun tesislere ev sahipliği yapan Kartepe’ de ister 5 yıldızlı bir otelde ister küçük bir pansiyonda konaklayabilirsiniz. Toplam 12 adet piste sahip olan tesiste ayrıca lift, telesiyej ve teleski hizmetleri de verilmektedir. İsterseniz günü birlik bir kayak turuna da katılabilir, Aralık ve Şubat sonuna kadar devam eden sezondan faydalanabilirsiniz.

 

5. Güneykaya Kayak Merkezi

1999 yılından beri faaliyette olan Güneykaya Kayak MerkeziAğrı ili merkezine 45 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kar yağışının sürekli olmasından dolayı kayak severlerin gözdesi haline gelmiştir. Dağcıların da en favori uğrak yerlerinden biri olan merkezde 1 otel, günübirlik hizmet veren 2 tesis, 1 tane kayak kulübü, 1600 metre yükseklikte bir telesiyej, çocuklar için bir oyun parkı, yürüyüş severler için bir parkur ve açık otopark bulunmaktadır. Kayak kulübünden bu sporla ilgili gerekli malzemeleri kiralayabilir, işinde uzman kayak hocalarından kayak dersleri alabilirsiniz. Kar kalınlığı 1-2 metreyi bulabilen merkezde, Aralık ve Nisan ayları arasında kayak sporunu yapabilirsiniz. Türkiye içindeki diğer kayak merkezleri ile kıyaslanacak olursa, zor bir piste sahip olduğu söylenilebilir.

 

6. Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum’a bağlı olan merkez, Palandöken Dağları üzerinde kurulmuş olup, Türkiye’nin en yüksek zirvesine sahip olmaktadır. Soğuk bir hava koşuluna sahip olan bölge, kayak tutkunlarına heyecan dolu anlar yaşatmaktadır. Uluslararası olimpiyatlara da ev sahipliği yapan merkez toz kar özelliğine sahiptir. Kar kalınlığı 2-3 metreyi bulur. Günde 32 bin kişi kayak yapabilecek kapasiteye sahip olan Palandöken Kayak Merkezi, 3125 metrelik bir piste sahiptir. Konaklama açısından da oldukça profesyonel bir hizmet veren kayak merkezi, 4 ve 5 yıldızlı otellere, günübirlik tesislere ve bir kayak evine de ev sahipliği yapmaktadır. Sadece lüks oteller değil uygun fiyatlı konaklama tesisleri de bulabileceğiniz merkezde 3125 metre yükseklikten 2100 metreye kadar durmadan kayabilmeniz mümkün. Ayrıca 27 nolu pist ülkemizin en uzun pistlerinden biri olma özelliği taşımaktadır.

 

7. Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars ilimizde yer alır ve önemli bir kayak merkezi olma özelliği taşımaktadır. Kayak tutkunları tarafından dünyanın her yerinden ziyaret edilmektedir. Aralık ve Mart ayları kayak yapmak için burada en uygun dönemdir. 1,5 metreye ulaşan bir kar kalınlığına sahip olan merkez amatör ve profesyonel kayakçılara hitap etmektedir. 2 adet lüks otele sahip olan tesiste yalnızca Alp Dağları’na özel kristal kar türü mevcuttur. Telesiyej ve teleski hizmetleri de veren Sarıkamış Kayak Merkezi dünyanın gözde kayak merkezlerinden biri haline gelmektedir.

 

8. Davraz Kayak MerkeziIsparta ilimize 26 km uzaklıktadır. Önemli bir kayak merkezi olan Davraz, sahip olduğu kaliteli konaklama tesisi ile hem kayak severlere konforlu bir konaklama hizmeti sunmakta hem de bu sporu layığı ile yapmalarına olanak tanımaktadır. Özellikle amatör kayakçılar için güvenli kayak rotaları, profesyoneller içinse, 4 km’lik muhteşem parkurlar sunmaktadır. Telesiyej hizmeti de bulunmaktadır.

 

Bonus; 
 

 

Kastamonu-Ilgaz Kayak Merkezi

Aralık-Nisan aylarında hizmet veren Ilgaz Kayak Tesisleri Kastamonu-Çankırı arasında bulunuyor. Kayak yaparken bir yandan da muhteşem doğa manzarasının tadını çıkarabileceğiniz bu kayak merkezi, köknar ve çam ormanları ile kaplı. 2.850 metre yükseklikte bulunan ve ortalama 2000 metre uzunlukta kayak pistlerine sahip olan Ilgaz Kayak Merkezi, Ilgaz Milli Parkı içerisinde yer alıyor. 2 adet pisti bulunan kayak merkezinde, pistlerden birinde gece kayak yapma imkânınız da mevcut. Kayak ve snowboard severler için kaçırılmaması gereken bir güzellik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.